Jarosław Wojciech Józefowicz

 

 

Jarosław Wojciech Józefowicz – polski inżynier i menedżer, wieloletni prezes zarządu i dyrektor generalny Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A. (TZMO).
Jarosław Józefowicz jest absolwentem Wydziału Włókienniczego Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1978 zawodowo związany z przedsiębiorstwem państwowym Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. W 1981 został dyrektorem tego przedsiębiorstwa. W 1991 był inicjatorem przeprowadzenia prywatyzacji przedsiębiorstwa, w wyniku której doszło do jednej z największych prywatyzacji polegającej na oddaniu przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania spółce, której współwłaścicielami stali się pracownicy prywatyzowanego przedsiębiorstwa. Zarządzane przez Jarosława Józefowicza Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych stały się jedną z kluczowych firm w branży produktów higienicznych przeznaczonych dla dzieci, kobiet oraz osób z problemami nietrzymania moczu. Portfel produktów Grupy TZMO obejmuje także kosmetyki i produkty medyczne. Podstawowe marki produktów i usług TZMO: bella, seni, matopat, bella baby happy, citonet, eva, tricomed. Firma prowadzi intensywną działalność eksportową, m.in. na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej, Europy Zachodniej, Afryki, Azji i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Grupa TZMO kontroluje obecnie ponad 55 przedsiębiorstw zlokalizowanych w kilkunastu państwach, zatrudniających łącznie ponad 8,0 tys. pracowników. W 2011 Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Jarosława Józefowicza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jarosław Józefowicz był także wielokrotnie wyróżniany za swoje osiągnięcia menedżerskie, m.in. tytułem “Menedżera Roku 2001”, medalem im. Tadeusza Kotarbińskiego w 2006 i tytułem “Ambasadora Regionu” w 2012. W roku 2015 Jarosław Józefowicz został laureatem IV edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii „Sukces”. W 2016 roku Jarosław Józefowicz został laureatem Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Zarządzana przez Jarosława Józefowicza Grupa TZMO jest jednym z nielicznych polskich przedsiębiorstw, w których profilu biznesowym znajdują się biomateriały i specjalistyczne materiały opatrunkowe. Od roku 2009 jedna ze spółek koncernu zarządzanego przez Jarosława Józefowicza posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego (nadany przez właściwego ministra ds. gospodarki, zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej). TZMO realizuje projekty z zakresu inżynierii medycznej, biotechnologii, kosmetologii oraz uczestniczy w ramowych programach współpracy europejskiej jako partner biznesowy, m.in. dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.